Vykonáva samostatné ucelené odborné činnosti na úseku sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Rozhoduje v prvom stupni správneho konania o uložení, zmene a o zrušení výchovných opatrení podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele.
Sledovať vykonávanie opatrení SPODaSK, o ktorých sa rozhodlo a hodnotí ich účinnosť, vykonávať funkciu kolízneho opatrovníka, účasť pred orgánmi činnými v trestnom, vykonávať funkciu opatrovníka ustanoveného pre účely trestného konania, sledovať vývoj detí v náhradnej starostlivosti, podieľať sa na sanácii rodinného prostredia, zabezpečovať odborné poradenstvo v SPODaSK – úprava práv a povinností k maloletým deťom. Plniť úlohy v súlade s usmernením vedúceho odd.
Sledovať stav a úroveň vybavovania a riešenia sťažností a podnetov, sleduje, analyzuje a spracováva štatistické údaje, pracuje na zadaných projektoch. Vykonávať terénnu sociálnu prácu, spolupracuje s orgánmi, organizáciami a inštitúciami (SP, PZ, samospráva, školy, súdy, prokuratúra, detské domovy...) vo veciach SPODaSK. Zabezpečovať spoluprácu s ostatnými útvarmi ÚPSVR a taktiež úradmi PSVR, na základe dožiadaní príprava podkladov pre dožiadania z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a MPSVaR SR.
Zabezpečovať s referátom poradensko-psychologických služieb alebo s akreditovaným subjektom prípravu občanov, ktorí majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, prípadne prípravu na profesionálne rodičovstvo. Zabezpečovať plnenie schválených priorít na príslušný rok podľa zákona č. 305/2005 Z. z. o SPODaSK (vypracovanie podmienok pre vypracovanie výzvy na predkladanie projektov, spolupráca s pracovníkom na tento účel vyškoleným, realizácia priority, poskytnutie súčinnosti akreditovanému subjektu výberom rodín i osobnou účasťou, schválenie oprávnenosti vynaložených finančných prostriedkov a iné náležitosti spojené s prioritami). Zabezpečovať účasť na aktivitách organizovaných pre deti vedené na odd. SPODaSK, účasť na aktivitách konaných v súčinnosti s Mestskou políciou, resp. s Policajným zborom SR. Podľa dohodnutého harmonogramu plniť úlohy vyplývajúce z plnenia 24-hodinovej dosažiteľnosti na základe plánu dosažiteľnosti na príslušný rok. Viesť štatistické zisťovania, súčinnosť pri výkone úkonov nariadených súdom – úprava styku, umiestňovanie detí do zariadení na výkon rozhodnutí súdu. Evidovanie v príslušných informačných systémoch a manuálnych registroch podľa pokynov nadriadených.